14.07.2020

Ako sa praží káva

Zdieľať:

Praženie kávy je umenie a veda zároveň. Je to zložitý proces, pri ktorom sa kávovníkové zrná menia zo zelených na bledo- či tmavohnedé. Práve praženie je tým, čo v najväčšej miere ovplyvňuje chuť kávy.

Zelené zrnká nemajú žiadne vlastnosti pražených zŕn. Sú tvrdé, bez chuti a majú trávovú vôňu. Pražením sa menia na hnedé, chrumkavé s typickou arómou a chuťou a na také, ako sa s nimi stretávame najčastejšie – pripravené na pomletie a prípravu kávy.

Pri pražení prebiehajú vo vnútri zŕn chemické a fyzické zmeny, vďaka ktorým sa postupne menia. Väčšina vlhkosti sa zo zŕn odparí, zväčšujú svoj objem, znižuje sa ich hustota a tým pádom strácajú na hmotnosti. Kávovníkové zrnká počas praženia prídu o 12-25% svojej hmotnosti. Cukry prítomné v zelených zrnkách pôsobením tepla karamelizujú, čo okrem vysokej teploty taktiež prispieva k zmene farieb. Pri pražení možno počuť dve „pukania“: pri prvom zo zrniek uniká voda a začína karamelizácia. Pri druhom sa von dostáva oxid uhličitý. Pukanie je veľmi hlasné, možno ho prirovnať k pukaniu popcornu. Zelené zrná postupne prechádzajú cez žltú, bledohnedú, až po tmavohnedú farbu, závisiac od stupňa praženia. Čím viac je káva pražená na tmavšiu farbu, tým viac olejov sa v nej tvorí a vychádza na povrch.

Po dosiahnutí optimálnych vlastností musí byť káva z pražičky vypustená a okamžite ochladená, lebo inak by proces praženia pokračoval ďalej, čo by mohlo znížiť kvalitu kávy a zmeniť jej výslednú chuť.

Svetlé praženie (light roast) je vhodné na alternatívne prípravy, vyzdvihne v káve jej prirodzený charakter (keďže plody kávovníka sú ovocie), kyslosť a ovocné či kvetinové tóny a arómu.

Pri strednom pražení (medium roast) viac vychádzajú na povrch charakteristiky podporené pražením, začínajú sa strácať prirodzené vlastnosti kávy a vzniká rovnováha medzi kyslosťou a telom kávy.

Čím je praženie tmavšie (dark roast), tým viac sa kyslosť vytráca a v káve je cítiť skôr konkrétny profil praženia, než charakteristické tóny jednotlivej kávy.

Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že čím tmavšie je káva pražená, tým je silnejšia, čo sa týka obsahu kofeínu. Čím dlhšie sa však zrnká pražia, tým sa obsah kofeínu znižuje. Naše kávy pražíme na svetlo (vhodné najmä na prípravu filtrovanej kávy) alebo tmavo (na prípravu espressa). 

 

Domáce praženie

Mnohí kávoví nadšenci si zvyknú pražiť kávu sami doma. Je niekoľko spôsobov ako na to, napríklad na špeciálnej predierkovanej panvici, v popcornovači, alebo na klasickej panvici. Tieto spôsoby sú lacné, no často na úkor kvality kávy. Je ťažké dosiahnuť rovnomerné upraženie všetkých zŕn a problém býva predovšetkým s ich chladením. V prípade, že by ste sa predsa len rozhodli pre vyskúšanie praženia v domácich podmienkach, ponúkame výborné zelené kávovníkové zrná rôznych odrôd. 

07.02.2022

Získali sme certifikát!

Mnohí z vás hovoria, že naša káva proste chutí inak. Už vieme, že tomu výrazne prispieva pražiaci proces. Preto povýšime tento proces na novú úroveň, okolo ktorej vystaváme všetko ostatné. Naša pražiareň je držiteľom certfikátu ekologického procesu praženia.

Čítať viac
13.01.2022

Robme spolu mesto prirodzene krajším!

Ekologická pražiareň kávy poháňaná obnoviteľnou energiou, plne-recyklovateľné obaly na kávu, veľkoodber vo vratných hliníkových súdkoch so zvýhodnenou cenou, objednávky do vlastných obalov, to všetko sú len niektoré kroky, ktoré sme doteraz podnikli.

Čítať viac
08.03.2021

Trvalá udržateľnosť – naša najvyššia hodnota

Povenujme sa trochu téme trvalá udržateľnosť v podnikaní – alebo ako aktívne brať ohľad na matku Zem. Náš servis a každodenné fungovanie sme museli prispôsobiť zelenej ceste – našej filozofii.

Čítať viac
25.08.2020

Praženie krok po kroku

Kávové zrnká prekonajú od zberu dlhú cestu ku konečnému spotrebiteľovi. Počas nej sú však len zbavené dužinatých obalov a usušené, nie opražené.

Čítať viac
25.08.2020

História zrnkovej kávy 

Káva predstavuje každodenný rituál pre ľudí na celom svete. Jedna šálka ráno cestou do práce či do školy, na pracovné stretnutie alebo posedenie s priateľmi.

Čítať viac
24.08.2020

Micro-lot

Plantážne kávy sú unikátne. Kto raz ochutná jednu, je vysoko pravdepodobné, že bude neustále hľadať nové chute. Zaujímavým zážitkom je tiež káva z malej plantáže, takzvaný mikro-lot.

Čítať viac
24.08.2020

Organická káva

Trend vychutnávania kvalitnej kávy v pohodlí domova postavil milovníkov kávy pred neľahké rozhodnutie. Ako si vybrať odrodu, stupeň praženia, či hrúbku namletia?

Čítať viac
24.08.2020

Zelená káva vs. chudnutie

Všetky kávové zrná majú zelenú farbu, pokiaľ sú surové a nepražené. Po procese sušenia a oddelenia od dužinovitého obalu sú pripravené na ďalšie spracovanie.

Čítať viac
14.07.2020

Ako sa praží káva

Praženie kávy je umenie a veda zároveň. Je to zložitý proces, pri ktorom sa kávovníkové zrná menia zo zelených na bledo- či tmavohnedé.

Čítať viac
14.07.2020

Svet karamelovej vône

Arabské víno. Tak mnoho Európanov v minulosti nazývalo kávu. Dnes ju mnohí poznajú len ako tmavé, čokoládovo-hnedé zrniečka uchované v rôznych nádobách.

Čítať viac
Načítať ďalšie (8)